30 Haziran 2011 Perşembe

15 KAVANOZ SÜSLEME 2.

Bugün çok anlamsız bir  isteksizlik var içimde. Hava sıcaklığının ani düşüş ve yükselmelerinden kaynaklanıyor olmalı. Yeni bir şeyler yapayım istedim. Atölye odamdaki malzemelerime bakıp bakıp çıktım. Sonunda kavanoz süslemeye karar verdim ama her zaman bana keyif veren bu çalışma bile miskinliğimi yok edemedi. Sürüne sürüne yaptım desem abartmış olmam. Ama sonuç bana göre iç açıcı idi. İlk kez kabartma desen çalıştım.

Tıpkı pencereli kavanozlardaki gibi kavanozları önce beyaz akrilik ile boyayıp peçete dekupajı uyguladım. Puantiye pembe ve mavi peçeteler seçtim. Kavanozlar kuruken de hamuru hazırladım.
Kavanoz süsleme_1


Benim hamurum tembel işi oldu galiba.
1 ölçü un
1 ölçü formika tutkalı
1 fiske tuz dan ibaret olan malzemeyi güzelce yoğurdum. Açtım. Yazıcıdan çıkardığım resimleri kesip hamura dekupaj tutkalıyla yapıştırdım. Hamurun resimden taşan kısımlarını kestim. Kabartma resim hazır oldu.
Sonra da kabartma resmi kavanozlara yapıştırdım. Mat vernikle vernikledim. Kapaklara da kumaşları giydirip kurdelesini taktım. Sonunda bitti ama ben hala keyifsiz keyifsiz dolanıyorum. Uyusam geçer mi acaba.
15 yorum :

 1. Sorma Gülsümcüm, havalardan herhalde, aynı dertten muzdaribim:(
  Kavanozlarına bayıldım, çok şekerler, bayılıyorum bu çalışmalara... Ben de bugün nihayet benzer birşeylere başladım 2 gün sonra filan biter, sürpriz bişiii:))Ama çook amatörce tabii :)

  YanıtlaSil
 2. Hmm... Merak ettim ne yaptığını. Sabırsızlıkla bekleyeceğim. Bugün hem miskinim hem keyifsiz. Bir komşum olsa inan pijamalarımla geçip kahvesini içerdim şimdi. Sen beni anlarsın. Bazen bu hayatın yalnızlığını sevmiyorum. Buraya yerleşmeden önce o kadar güzel komşuluklarım olmuştu ki... Neyse.. Aslında "Bugün Çok Güzel Bir Gün".. Güneş pırıl pırıldı. Şimdi de tatlı bir serinlik var. Dut yedim dallarından. Evimi düzenledim. Kavanozlarımı süsledim. Daha ne olsun...

  YanıtlaSil
 3. yaa iyi olun lütfen .gerçi isteksiz yaptıklanız bu kadar güzel ya nerde bunu isteksizliği anlaamdım.banu hanıma demişsiniz bir komşum olsa diye valla benimde yok artık burdan birbirimize gider geliriz:)
  yaptıklarınız çok güzel olmuş .bu hamurun kabartmada kullanıldıını bilmiyordum öğrenmiş oldum.teşekkürler
  elleriniz dert görmesin

  YanıtlaSil
 4. Aynısından bir tane daha geldi işte :)
  Canım sıkılıyor benim de. Biraz önce benzer bir yazı ve sonucunu bloguma yazıyordum. O arada taslağa ksydedip gittim saçlarımı boyadım. Keyifsizlikten, üşengeçlikten erteleyip duruyordum.
  Ama bize yarıyor böyle ruh halleri, yeni şeyleri, ilkleri hep böyle zamanlarda yapıyoruz galiba. Bakın ne hoş kavanozlarınız olmuş. Çok beğendim.
  Ben de ayakkabı yenilemeye kalktım. Nerdeyse yeniden imal gibi :)) Birinci bölümü birazdan yayınlayacağım. Arkası yarın. 32 kısım tekmili birden tefrika tadında:))

  YanıtlaSil
 5. Ne renge boyadın saçlarını Nıhal? Ne iyi etmişsin. Kendini iyi hissettirir bakımlı olmak. Ayakkabıyı merakla bekliyorum. Daha yayınlamamışsın. Ama senin şu polimer kil eserlerine bayılıyorum. Bu gece sıkılan sıkılana ama dikkat ettim de herkes kendini motive edecek bişiler yapabiliyor. Ne mutlu bize.

  YanıtlaSil
 6. Canım, Sezobigo'cuğum... Aldırma sen bana. Kendimi yalnız hissedip biraz şımardım o kadar. Geçti bile. Hamuru ben de ilk kez deniyorum. Şu anda sapasağlam görünüyor. Çabucak kuruyup sertleşti bile. Kendine iyi bak tatlım. Oğluna' da.. (Bloguna da yorum bıraktım.)

  YanıtlaSil
 7. Saçlarıma dip boyası yaptım Gülsüm Hanım. Bin yıldır hep sarı. Rengini değiştirsem kimse beni tanımaz. :)
  Ayakkabının 1. bölümünü yayınladım.

  YanıtlaSil
 8. Kavanozlarınız çok cici olmuş Gülsüm hanım, üstelik hamurunuzu da kendiniz yapmışsınız, ne güzel. Zaman zaman bana da bir isteksizlik hali geliyor,
  elim hiç bir şeye varmıyor, işler bana bakıyor ben işlere. Boşverin, bu da dinlenme payımız olsun. Hemen geçiyor nasıl olsa.

  YanıtlaSil
 9. Teşekkürler Elişi Defteri... Biraz acemize oldu. Resim ölçüleri çok büyük olmuş. Daha küçük olmalıymış. Ben senin masa örtüne bittim.. Senin de ellrine sağlık

  YanıtlaSil
 10. güven ablacım ellerine saglık çok beğendim ama hamur tarifi diyor ben o hamuru hazır satılıyor sanıyordum tarifi diyince merak ettimm ama bulamadım sanırım

  YanıtlaSil
 11. Ellerinize saglık, öyle güzel olmuşlarki :)

  Evet. Aslında bugün gerçekten çok güzel. Zaman zaman hepimiz hayata farklı bakarız ama geçer..iyi olun lütfen..

  YanıtlaSil
 12. Haklısın Mavisofra .. kabartma süslemeler için hazır hamurlar kullanılıyor. Ama
  1 ölçü un
  1 ölçü formika zmkı (=Beyaz tutkal) ve bir fiske de tuz ile yoğrulan hamur aynı işi görüyor. Ben de internette bir sitede tesadüfen bulup bir kenara yazmıştım bu tarifi. Annem seramik çiçeklerini bu tarife göre yapmıştı yıllar önce. Fırınlamak filan gerekmiyor. Açıkta kolayca kuruyor. Çatlamıyor da. Bu yüzden kullanması kolay. Eğer hamur artarsa bir naylon torbanın içinde oda sıcaklığında 1 hafta- 10 gün bozulmadan kalıyor. Hamur yumuşarsa biraz un, eğer sertleşirse biraz formika zamkı ilave ederek tekrar istenen kıvama getirilebiliyor. Hazırlara para vermektense bu tarifle hamur yapmayı tercih ettim. Benim gençliğimde "çiçek hamuru" diye adlandırılıyordu. Şimdi ne deniyor bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 13. Teşekkürler Aslı'cığım. Her gün güzeldir aslında. Sadece güzellikleri görmek için bakmayı bilmek gerek.

  YanıtlaSil
 14. teşekürler ablacım çok sagol sevgiler almıyım bende yaparım sayanede:D

  YanıtlaSil
 15. gülsüm hanım ellerinize sağlık çalışmalar çok güzel olmu ve tarif için de ayrıca teşekkürler...

  YanıtlaSil

İYİ Kİ VARSINIZ...